33rd Blackpool Chess Conference - 13th to 15th March 2009

Held at the Blackpool Football Club (over five rounds).

Congress Director and Treasurer: S. Woodcock
Chief Controller: D. Welch, ECF Chief Arbiter
Number of tournaments: 5

Lancashire Premier Open (Full Crosstable)

1 GM Stuart Haslinger Formby £700
2= GM Mark Hebden Littlethorpe 4 £200
Paul Hutchinson North Lincolnshire 4 £200
Ali Jaunooby 3Cs 4 £200
Grading Prizes
199 - 190 Martin Mitchell Blackpool 3 £50
Elliot Frew Greenwood 3 £50
189 - 180 Keith Allen Douglas £100
U180 Lorenzo Basso Cardiff 3 £33.50
Graham Bolt Exeter 3 £33.50
Paul Roberts Musselburgh 3 £33.50
Best Junior Michael Rabbitte Heywood Trophy
British Champ. Qualifier Paul Hutchinson North Lincolnshire 4 £50

Major (Full Crosstable)

For players graded below 170
1= Robert Newton Heywood / Morecambe £325
Brandon Clarke Littlethorpe £325
3= Peter Jowett Preston 4 £30
Roger Jennings Rose Forgrove 4 £30
Donald Heron Wandering Dragons 4 £30
Chino Atako Redhill 4 £30
Robert Taylor Preston 4 £30
Grading Prizes
164-158 Chino Atako Redhill 4 £70
Paul Evans Blackpool £30
157 - 151 Roger Jennings Rose Forgrove 4 £70
Roelof Westra Beverley / Hull £15
David Levens West Nottingham £15
150 - 144 Donald Heron Wandering Dragons 4 £50
Robert Taylor Preston 4 £50
U144 Philip Thomas Giffnock £100
Ladies Prize Lynne Morrison Lytham 2 £50
Veterans Prize John Cooper Lytham £12.50
John Boyers Middlesborough £12.50
Roelof Westra Beverley / Hull £12.50 + Trophy
David Levens West Nottingham £12.50
Best Junior Brandon Clarke Littlethorpe Trophy

Intermediate (Full Crosstable)

For players graded below 135
1 Thomas Fielding Preston 5 £400
2= David Stephenson St Andrews Hull 4 £40
David Siddall Penrith Area 4 £40
Edward Keogh Preston Area 4 £40
Dean Hartley Amber Valley 4 £40
Mitchell Burke 3Cs 4 £40
David Jarmany Cockermouth 4 £40
Jannic Konnarski Wandering Dragons 4 £40
Andrew Barber Mold 4 £40
Farshad Ai Phoenix 4 £40
William Taylor Sedgemoor / Durham 4 £40
Grading Prizes
130 - 125 Jannic Konnarski Wandering Dragons 4 £25
Andrew Barber Mold 4 £25
Farshad Ai Phoenix 4 £25
William Taylor Sedgemoor / Durham 4 £25
124-119 Vlade Luzajic Leek £100
118 - 113 Geoff Lee Newcastle-u-Lyme 4 £100
U113 Philip Raynor Lytham 4 £100
Ladies Prize Rachel Cass Aughton 3 £50
Veterans Prize David Siddall Penrith Area 4 £50
Best Junior Thomas Fielding Preston Trophy

Minor (Full Crosstable)

For players graded below 105
1= Bill Clews Leyland £266.66
Richard Hughes Warrington Central £266.66
Harry Brooks Great Lever £266.66
Grading Prizes
100 - 95 Tom O'Neill Coulsdon 4 £50
Peter Edhouse Heywood 4 £50
94 - 90 Rob Haseman Formby £100
89 - 85 Lawrence Harold Eccles 4 £100
U85 Tracey Clegg West Nottingham £50
Christopher Riley Preston £50
Ladies Prize Tracey Clegg West Nottingham £50
Veterans Prize Bill Clews Leyland £50
Best Junior Jade Stirrup 3Cs Trophy

Standard (Full Crosstable)

For players graded below 80
1 Ross Mackay West Notts / NHS £300
2= David Gillespie Ardrossan 4 £50
Edward Patten Formby 4 £50
Charles Williamson Leyland 4 £50
Jordan Lewis Poulton-le-Fylde 4 £50
Dominic Lewis Poulton-le-Fylde 4 £50
Judd Bennett Poulton-le-Fylde 4 £50
William Egan Scunthorpe 4 £50
Lei Kang Sheffield University 4 £50
Grading Prizes
72 - 66 John Eddershaw Dormer £100
65 - 55 Edward Patten Formby 4 £50
Charles Williamson Leyland 4 £50
54 - 45 Paul Rabbitte Heywood £100
U45 Jordan Lewis Poulton-le-Fylde 4 £33.33
Dominic Lewis Poulton-le-Fylde 4 £33.33
Judd Bennett Poulton-le-Fylde 4 £33.33
Ungraded William Egan Scunthorpe 4 £50
Lei Kang Sheffield University 4 £50
Ladies Prize Natalie Cass Aughton 3 £25
Anuurai Sainbayer Ealing 3 £25
Veterans Prize Charles Williamson Leyland 4 £50
Best Junior Ross Mackay West Notts / NHS Trophy

Sharon Furlong Trophy

Awarded to the lady with the highest score overall.

Tracey Clegg West Nottingham £100